Wózek idealny…. dla dziecka, czyli na co zwracać uwagę

Wózek głęboki

Pierwszy pojazd bobasa to wózek głęboki z gondolą. Standardowo dziecko korzysta z niego przez 6-8 miesięcy. Na początku będzie zwiedzało świat na leżąco, ale dobrze jest sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma regulowane dno i pasy bezpieczeństwa. W momencie, kiedy niemowlę stanie się już bardziej ciekawe otaczającego go świata, dzięki regulacji można będzie ustawić je w pozycji półleżącej, a potem siedzącej. Przed zakupem wózka dobrze jest sprawdzić, czy z gondoli można zdjąć tapicerkę, tak by móc ją wyprać lub wyczyścić. Niektóre modele mają w tapicerce ukryte uchwyty-szelki, które służą do przenoszenia gondoli. Dzięki nim szybciej i łatwiej będzie można ją wnieść po schodach lub wykorzystać w podróży, jako turystyczne łóżeczko.

W ostatnich latach bardzo popularne stały się wózki wielofunkcyjne, czyli zestawy wózków głębokich i spacerowych (tzw. 2 w 1) lub dodatkowo w komplecie z fotelikiem samochodowym (3 w 1). Mówi się, że taki wózek rośnie razem z dzieckiem. Podstawą wielofunkcyjnych kompletów jest stelaż, który pasuje do gondoli, spacerówki i pierwszego fotelika (czasem do montażu służą tzw. adaptery). Spacerówki w zestawach są wygodne, lecz sporych rozmiarów. Warto zwrócić uwagę, by tę wersję wózka można było wpiąć w stelaż w obie strony, tak by dziecko mogło patrzeć na nas lub poznawać świat przodem do kierunku jazdy.

Trzy czy cztery koła?

Coraz częściej spotkać można dzieci w trójkołowych wózkach. Takie modele wyglądają bardzo nowocześnie, są dużo zwrotniejsze i lżejsze. Łatwiej zmieścić je w niewielkim mieszkaniu lub spakować do bagażnika. Wózki z trzema kołami mają także wady. Są mniej stabilne i gorzej przystosowane do szyn zjazdowych montowanych przy schodach.

 Parasolka

Dobrym rozwiązaniem dla rodziców większych dzieci, które zamiast wózka zdecydowanie preferują własne nogi, jest zakup parasolki. Wózek jest idealnym rozwiązaniem po 1. roku życia dziecka. Można nim spokojnie podróżować po mieście. Wózek parasolka jest lekki, łatwy w składaniu i ma fajny wygląd.

Podsumowując drodzy rodzice kupując wózek sprawdźcie, co znajduje się w jego wyposażeniu standardowym. Ważną rzeczą są dodatkowe akcesoria moskitiera, folia przeciwdeszczowa, czy torba dla mamy. Jeśli nie ma tych rzeczy w zestawie warto dowiedzieć się czy do danego modelu możecie dokupić potrzebne akcesoria. Nie zapomnijcie o śpiworku na chłodniejsze dni i parasolce na słoneczne lato. Z kupnem wózka jest podobnie jak z zakupem auta- zanim podejmiecie ostateczną decyzję, wybierzcie się na jazdę próbną.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *