Kieszonkowe dla dziecka.

,,Pieniądze szczęścia nie dają… czyli jak nauczyć dziecka szacunku do pieniędzy. Jak uświadomić dzieci, że rodzic nie ma bankomatu w domu i ciężko pracuje na każdą jego zachciankę czy zabawkę? Ile pieniędzy przeznaczyć na kieszonkowe dla kilkulatka?

Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł?

Kieszonkowe to bardzo dobre narzędzie do nauki zarzadzania własnymi finansami oraz cel poznawania wartości pieniądza i doceniania posiadanych rzeczy. Dzieci bardziej szanują kupione za swoje oszczędności rzeczy i przestają zachowywać się tak jakby świat kręcił się wokół mich i wszystko im się należało. Nic tak nie uczy docenienia wartości pieniędzy, jak płacenie z własnej kieszeni. Nic tak nie boli jak widok pustej skarbonki. Dopóki dziecko nie będzie musiało zapłacić za zabawkę z własnych pieniędzy nie będzie wiedziało, jak taka decyzja wpływa na stan posiadanych funduszy. Idąc dalej rodzice stwierdzają, ze kieszonkowe ma także wiele innych zalet na przykład pomaga im zachęcić dziecko do wykonywania prac i zadań domowych. Kieszonkowe uczy także podejmowania dobrych i przemyślanych decyzji– kupić i mieć mało pieniędzy czy nie kupować, ale mieć ich więcej? Kieszonkowe pomoże nam również rozwiązać problem histerii w sklepie: „Mamo, jak mi nie kupisz tej zabawki, to nie wyjdę ze sklepu”. Niestety kieszonkowe posiada także wady. Rodzic musi uważać, aby dziecko nie pomyliło wykonywania obowiązków domowych ze sposobem na dobry biznes.

Wiek a kieszonkowe i co dalej?

To pytanie zadaje sobie bardzo wielu rodziców. Trudno jest ustalić jedną granicę wiekową, ponieważ dzieci rozwijają się swoim tempem. Dlatego każdy rodzic musi dopasować kieszonkowe do wieku swojego dziecka. Kieszonkowe powinno być dawane regularnie. Raz na tydzień w przypadku małych dzieci i raz w miesiącu, jeżeli mamy starsze dzieci. Dziecko powinno wiedzieć, dlaczego dostaje kieszonkowe i na co może je przeznaczyć. Drugą sprawą jest ustalenie rzeczy, których dziecko nie może kupować z pieniędzy z kieszonkowego. Są to słodycze, napoje gazowane itp.

Istnieje wiele niebezpieczeństw ze strony rodziców, niektórzy używają pieniędzy, aby walczyć o uczucia dziecka, w momencie, kiedy się z nim nie dogadują lub chcą wyciszyć poczucie winy. Pieniądze nie muszą być tematem sporu, nie traktujmy kieszonkowego, jako transakcji ,,coś za coś”. W dzisiejszym świecie ciężko uciec przed materializmem, ale jako rodzice możemy sprawić, że nasze pociechy będą potrafiły mądrze gospodarować pieniędzmi, a rządza pieniądza nie będzie im znana. Zaznaczam, że nasze dzieci pierwszy przykład biorą z rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *