Dbaj o zęby dziecka

Jak zbudowane są zęby?

Ząb to nie tylko to, co widzimy, czyli korona. Każdy ząb ma złożoną budowę. Jego dłuższa część jest niewidoczna, ponieważ jest ukryta w zębodole, przykryta kością i dziąsłem – to korzeń. Siekacze i kły mają pojedyncze korzenie natomiast zęby trzonowe są wielokorzeniowe.

Stałe zęby u dzieci

Pierwsze doświadczenia z dbaniem o mleczaki są już za tobą. Teraz czas na zęby stałe. O stałe zęby należy dbać, by jak najdłużej były zdrowie i piękne oraz aby służyły ci przez całe życie.

Rodzicu pamiętaj o czterech krokach:

  1. Mycie – każdy ząb musi zostać umyty z każdej strony, dobrze dobraną i regularnie wymienianą szczoteczką i pastą z fluorem. Pilnuj, aby dziecko myło zęby dwa razy dziennie, natomiast najlepiej jest także płukać zęby po każdym posiłku
  2. Czyszczenie – płyn do płukania ust pozwoli oczyszczać zęby z nalotu.
  3. Guma bezcukrowa do żucia po posiłku – zwiększa wydzielanie śliny, która pomaga zneutralizować kwasy szkodliwe dla zębów. Używaj jej po każdym posiłku, gdy jesteś poza domem i nie masz możliwości umycia zębów.
  4. Lekarz dentysta – Pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, regularnie, co sześć miesięcy, kiedy nic się nie dzieje. Gdy masz problem z zębami, dziąsłami lub kiedy masz pytania i wątpliwości, nie zwlekaj z wizytą.

Co szkodzi zębom?

Szkliwo zębów jest bardzo wrażliwe. Kwasy szkodzą zębom, bo rozpuszczają szkliwo. Unikaj, zatem podawania dziecku produktów, które zawierają kwasy. Pamiętaj także, że cukier też szkodzi. Cukier to nie tylko słodycze. Jest w sokach, owocach, napojach gazowanych, w jogurtach owocowych. Gdy przegryzasz coś w ciągu dnia zawsze pamiętaj o czterech krokach. Surowe owoce i warzywa maja włókienka, które działają jak naturalna szczoteczka do zębów. Nie zastąpią prawdziwej pasty i szczoteczki, ale z pewnością pomogą dbać o zęby. Twarde pożywienie ma zbawienny wpływ na szkliwo. Aby dziecko mogło je przeżuć, ślinianki muszą wytworzyć więcej śliny. To przyspiesza zobojętnienie kwasów bakteryjnych i pozwala naprawić małe uszkodzenia szkliwa. Pragnienie gaś niegazowaną wodą. To najzdrowszy napój dla każdego dziecka. Zachowywanie odstępów ( około 3 godzinnych) stwarza szansę do działania dla śliny.  Naprawia ona powstałe podczas jedzenia uszkodzenia szkliwa. Poza tym neutralizuje kwasy wytworzone przez bakterie po posiłku.

Pamiętaj, że zbyt częste spożywanie posiłków sprzyja rozwojowi próchnicy, ponieważ zęby są stale narażone na działanie kwasów. Daj ślinie szansę i stara się nie dawać dziecku przekąsek między posiłkami.

Warto wykształcić u dziecka i utrwalić dobre nawyki. Niektóre powtarzalne zachowania są gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *