Dieta mamy w okresie karmienia piersią.

Po 9 miesięcznym oczekiwaniu mamy nareszcie przy sobie maluszka. Jeżeli mama chce karmić piersią i zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju, powinna zadbać o władną dietę. Dzięki temu każdego dnia będzie ze spokojem obserwować jak jej maluszek zdrowo rośnie.

Okres karmienia piersią jest dla organizmu karmiącej mamy równie wielkim wyzwaniem, co sama ciąża. Za sprawą produkcji mleka zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze jest jeszcze większe niż w czasie ciąży. Wszystko to ma służyć zaspokojeniu potrzeb żywieniowych maluszka. Ewentualne niedobory pokarmowe mogą negatywnie wpływać na skład mleka mamy. By temu zapobiec, organizm czerpie niezbędne składniki, takie jak wapń i żelazo, z własnych zapasów. Może to jednak doprowadzić do osłabienia układu kostnego mamy, niedostatecznej mineralizacji kośćca dziecka czy anemii, która często dotyka kobiety już w okresie ciąży.

Jak zmienia się mleko matki?

Każda kobieta karmiąca ma inne mleko i jednocześnie mleko każdej mamy zmienia się wraz z upływem czasu, ze zmianą pory dnia i zmieniającymi się potrzebami maleństwa.

Siara jest wytwarzana do 4-5 dni po porodzie. Ma postać żółtawego płynu, podobnego nieco do śmietany zbierającej się na mlek. Siara zawiera dużo więcej białka, składników mineralnych i składników przeciwdziałających zarazkom i bakteriom niż mleko w kolejnym okresie. Jednocześnie zawiera nieco mniej tłuszczów i węglowodanów. Ma delikatne działanie przeczyszczające i pomaga maleństwu w wydaleniu pierwszego stolca.

Mleko przejściowe jest kolejną postacią, w którą przekształca się pokarm po 3-5 dniach. Jest go znacznie więcej, ale jest rzadsze, co jest odpowiedzią na rosnący apetyt noworodka. Zawiera dużo białka i przeciwciał.

Energia i składniki odżywcze.

Zasady, o których powinna pamiętać kobieta karmiąca piersią, nie odbiegają bardzo od zasad żywienia w okresie ciąży. Uregulowanie stanowi podstawę zdrowej diety. Usprawnia pracę całego układu pokarmowego, zapewnia stały dowóz energii i substancji odżywczych niezbędnych do produkcji mleka, bez konieczności sięgania po nadwątlone po ciąży zapasy zgromadzone w organizmie mamy. Istotny jest też dobór produktów. Wszystkie powinny być świeże i pełnowartościowe, a zachowanie różnorodności na talerzu jest najlepszą gwarancją dostarczenia mamie i dziecku wszystkich niezbędnych składników diety. Podczas laktacji wzrasta zapotrzebowanie na białko. Ponad połowa tego składnika powinna pochodzić z produktów zwierzęcych, czyli mleka i przetworów mlecznych, chudego mięsa i drobiu. Dbaj o wybór odpowiednich tłuszczów. Spożywanie zalecanych ilości masła, olejów roślinnych oraz unikanie żywności bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe trans, czyli żywność wysoko przetworzona, dania typu fast food, twarde margaryny czy wyroby cukiernicze, wpływa na optymalny skład frakcji tłuszczowej mleka. Wybieraj przetwory z pełnego ziarna, grube kasze i brązowy ryż. Dostarczają energii, błonnika także wielu cennych witamin i składników mineralnych. Laktacja zwiększa zapotrzebowanie na płyny o ok. 1-1,5l w porównaniu do okresu sprzed ciąży. Oprócz wody mineralnej w diecie mogą pojawiać się soki warzywne, soki owocowe bez dodatku cukru i innych substancji słodzących oraz niezbyt mocna herbata zarówno czarna jak i zielona. Należy wystrzegać się słodkich napojów gazowanych oraz mocnej kawy. Karmiące mamy mogą sięgnąć po herbatki ziołowe, stworzone specjalnie z myślą o nich.